Ar pavasari atgriežas arī lielie ķīri

Lielais ķīris ar metāla un krāsainu plastmasas gredzenu. Foto: Edgars Smislovs

Lielais ķīris ar metāla un krāsainu plastmasas gredzenu.
Foto: Edgars Smislovs

Līdz ar pavasara iestāšanos Latvijā ir atgriezušies arī lielie ķīri – neliela izmēra kaijas. Rīdziniekiem tie ir vieni no pamanāmākajiem pavasara vēstnešiem, jo ar savu skaļo balsi un barošanās dzīves veidu piesaista daudzu cilvēku uzmanību. Vieni no šiem cilvēkiem ir arī ornitologi un putnu vērotāji. Lielais ķīris putnu vērotājiem nav tikai viens no pavasara vēstnešiem, bet arī iespēja uzzināt, no kurienes šie putni ir atlidojuši. Daudzi no lielajiem ķīriem ir gredzenoti un šobrīd ir iespēja nolasīt informāciju no metāla (dažiem putniem arī plastmasas) gredzena uz kājas. Vēl 1–2 nedēļas lielie ķīri būs aktīvi cilvēku tuvumā un ir liela iespēja nolasīt informāciju no gredzeniem tos piebarojot ar maizi, kad tie pielido samērā tuvu cilvēkam, vai ar binokli no lielāka attāluma. Vislabākais variants ir fotografēt gredzenus ar 300mm objektīvu. Informācija no nolasītajiem gredzeniem jānosūta Latvijas Gredzenošanas centram, kas, pēc papildu informācijas iegūšanas no citu valstu gredzenošanas centriem, atsūtīs atpakaļ arī putna līdzšinējo vēsturi (kur un kad gredzenots, kur vēl manīts).

 

Nofotografēts lielā ķīra gredzens no Holandes ar numuru 3.614.042.
Foto: Edgars Smislovs

Šādā veidā Ruslans Matrozis ar Vladimiru un Edgaru Smisloviem nedēļas laikā kopš 7. aprīļa pie Rīgas autoostas un Ķengaragā ir nolasījuši informāciju par 30 gredzeniem no šādām valstīm – Latvijas, Polijas, Dānijas, Zviedrijas, Holandes, Beļģijas un Lielbritānijas.
Pie autoostas putni ir arī gredzenoti – pie gredzeniem tikuši 35 lielie ķīri, kuri ir samērā droši un piebarojot ar maizi tos var noķert ar roku. Skaties video:

Lielo ķīru gredzenus lasa arī Edgars Lediņš, kurš šajā pavasarī kanālmalā un Getliņu atkritumu poligonā ir nolasījis 36 lielo ķīru gredzenus. Kanālmalā nolasīti 26 gredzeni no šādām valstīm – Dānijas (8 gredzeni), Vācijas (5), Lielbritānijas (1), Nīderlandes (3), Latvijas (3), Polijas (2), Zviedrijas (3), Beļģijas (1), bet Getliņos 10 gredzeni no Dānijas (2), Lielbritānijas (3), Beļģijas (1), Polijas (1), Latvijas (1), Nīderlandes (1) un Somijas (1).

Sagatavoja Agnis Bušs,
agnis@putnidaba.lv

This entry was posted in #SagaidiPutnus, Gredzenošana. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>