2010/3-4

Putni dabā 2010/3-4Nu ko, jūsu “rokās” atrodas 2010. gada otrais dubultnumurs, kura sagatavošanai vajadzēja krietni vairāk laika nekā parasti. Taču – “kas mūs nenogalina, padara mūs stiprākus”, un tā kā izdzīvojuši esam, tad nākamajiem žurnāla numuriem vajadzētu tikt izdotiem daudz raitāk. Protams, tajā jāieliek daudz darba un mīlestības, kā arī neiztikt bez daudzajiem atbalstītājiem, par kuriem lasiet uz 2.vāka.

Paldies visiem par ieguldījumu žurnāla veidošanā!

Agnis Bušs
LOB žurnāla „Putni dabā” redaktors

Žurnāla “Putni dabā” 2010/3-4 atbalstītāji:

LOB    Due    LVAF

Jana Seta    Unitedpress  Arctic Paper  Papyrus

Ziedotāji Labdaribasfaktors.lv lapā: Dainis, Ilmārs Balodis, Antra Stīpniece, Agris Celmiņš, Agnis Bušs, Ģirts Zembergs, Viesturs Ķerus
Ziedotāji: Varis Liepa

Saturs:

- 2.vāks un Ievads: Nekad, nekad, nekad nepadodies /A.Bušs/

- Medņu riesta dzīvotnes un to apsaimniekošana /V. Ķerus/
- Klasesbiedru jubileja. Saruna ar Vari Liepu un Juri Bergmani
/A. Bušs, O. Keišs, I. Grunska/
- Ar kalendāru un kompasiem uz Dienvidāfriku jeb, kā orientējas jauns ceļotājputns
/V. Liepa/
- Gājputnu pavasara atlidošanas mainība Latvijā 1996.–2010. gadā /M. Tīrums/
- Vēja elektrostacijas – labās un sliktās /R. Lebuss/
- Šņibīšu noteikšana /R. Matrozis/
- Skrundas zivju dīķi /R. Matrozis/
- Stepes piekūns Falco cherrug – jauna putnu suga Latvijā /I. Deņisovs/
- Kukaiņu piekūna Falco vespertinus invāzija Latvijā 2010. gada rudenī /K. Funts/
- Sen gaidīts – nu ķeksēts jeb pirmais pierādītais īspirkstu mizložņas Certhia
brachydactyla
novērojums Latvijā /A. Avotiņš jun., K. Millers, G. Grandāns/

- Pelēkā mušķērāja ligzda /I. Belogrudova, J. Ķuze/
- Islande – jūras putnu paradīze /B. Kaškina/
- Igaunijas putnu rallijs “Estonian Open” 2010 /M. Kilups, A. Klepers, M. Tīrums/
- CEMEX Torņu cīņas 2010 – Dvietes Putnu salas triumfs /A. Klepers/
- Ornitologam Kārlim Vilkam – 110 /R. Matrozis/
- Summary

Nekad, nekad, nekad nepadodies!

Iepriekšējais žurnāla “Putni dabā” numurs (2010/1-2) bija desmitais pēc kārtas, kura redaktors esmu es. Tas bija dubultnumurs ar 64 lpp. ierasto 32 lpp. vietā. Arī pirmais manis veidotais žurnāla numurs bija dubultnumurs un pie šīs “jubilejas” un situācijas nevilšus prātā ienāca doma, vai spēšu turpināt veiksmīgi izdot žurnālu. Tomēr turpināju darbu pie “Putni dabā” veidošanas. Lai arī tas negāja tik raiti kā iepriekš, taču es zināju, ka zaudēt var tikai tad, ja padodies. Kamēr esi spēlē, tu vari vēl izdarīt visu jeb kā teicis V. Čērčils: “Nekad, nekad, nekad nepadodies!”

No žurnāla numura tapšanas aizkulisēm, ieskats saturā:

Par numura tēmu izvēlējāmies putnu orientāciju un migrāciju. To daļēji noteica saruna ar 70 gadu jubilāriem – Vari Liepu un Juri Bergmani. Varis Liepa ilgus gadus veica putnu orientācijas pētījumus LU Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas pētījumu centrā Raudā. Šajā numurā varēsiet lasīt gan Vara Liepas rakstu par to, kā orientējas jaunie putni ceļā uz ziemošanas vietām, gan pašu interviju ar Vari Liepu un Juri Bergmani par pētījumu gadiem, kā arī pašu izglītošanos un jauno ornitologu apmācību.

Turpinot migrāciju tēmu, apskatīsim arī pavasara migrāciju aspektus Latvijā (Mārča Tīruma rakstā), kā arī vēja elektrostaciju ietekmi uz putniem (autors Rolands Lebuss). Putnu vērotājiem saistoši varētu būt raksti par Skrundas dīķiem kā putnu vērošanas vietu īpaši migrāciju laikā, kā arī par šņibīšu noteikšanu, kas ir novērojami lielā skaitā tieši migrāciju laikā.

Aizvadītais gads ir bijis interesants putnu novērojumu ziņā – konstatētas divas jaunas putnu sugas Latvijā – stepes piekūns un īspirkstu mizložņa. Turklāt pēdējā arī ir tieši saistīta ar numura tēmu, jo noķerta Papē rudens migrācijas laikā. 2010. gadā Latvijā konstatēta arī sarkanās klijas ligzdošana, kas ir pusgadsimta ievērības cienīgs novērojums. Kukaiņu piekūni savukārt šoruden lutināja putnu vērotājus, jo bija vērojama šīs sugas invāzija.

Runājot par ceļojumiem un sportiskā aktivitātēm, šajā numurā lasiet par Īslandes jūras putnu bagātībām, kā arī komandas „Himantopus himantopus” panākumiem divās (!) putnu vērošanas sacencībās – „Cemex Torņu cīņās 2010” un Igaunijas putnu rallijā „Estonian Open 2010”.

Vēstures rubrikā atskatīsimies uz Kārļa Vilka nopelniem ornitoloģijā un viņa dzīves gājumu. Kārlis Vilks 2010. gadā būtu svinējis 110 gadu jubileju.

Patika?

Atbalsti nākamo žurnāla “Putni dabā” izdošanu un izplatīšanu Latvijas bibliotēkām!

 

Iesaki arī draugiem:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>