In memoriam: ievērojams lietuviešu ornitologs Vītauts Pareigis

vytautas-pareigis-61112497

Vītauts Pareigis (Vytautas Pareigis). Foto no personīgā arhīva

Vakar, 2013. gada 9. aprīlī, miris ievērojams lietuviešu ornitologs un Juodkrantes putnu gredzenošanas stacijas vadītājs Vītauts Pareigis (Vytautas Pareigis).

Pēc Grynas.lt ziņām, trešdienas naktī Klaipēdas rajonā, Ketvergių ciemā esošajā grants karjerā atrastas ievērojamā Lietuvas ornitologa Vītauta Pareiģa mirstīgās atliekas. Policija pēc apskates vardarbības pēdas neatrada un ir uzsākta izmeklēšana nāves apstākļu noskaidrošanai. Sākotnējā versija liecina, ka vīrietis ir noslīcis.

Latvijas Gredzenošanas centra vadītājs Juris Kazubiernis, kurš ar Vītautu bija labi pazīstams, atcerās, ka viņš bija kaislīgs kaiju gredzenu lasītājs un pēdējā laikā nodarbojies arī ar viesnīcu biznesu.

Vītauts esot nolasījis ap 1000 kaiju gredzenu gadā, bet 2008. gada 25. oktobrī pirmo reizi Lietuvā apgredzenojis lielo ķīri arī ar krāsainu plastikāta gredzenu “P000″. Pateicoties plastikāta gredzenam, šo lielo ķīri 4,5 gadu laikā vismaz 20 putnu vērotāji piefiksēja gandrīz 70 reižu. Interesanti pavērot arī šā lielā ķīra migrācijas ceļus. Ziemā pēc gredzenošanas Austrijā putns novērots 11 reižu. Galeriju ar šo lielo ķīri un novērošanas vietām skatīt Grynas.lt galerijā pie raksta.

Juodkrantes putnu gredzenošanas stacija atrodas Kuršu kāpā un ir apmēram tikpat liela kā Papes gredzenošanas stacionārs Latvijā. Pēdējā laikā Juodkrantes staciju apkalpoja galvenokārt studenti. Lietuvā atrodas vēl viena putnu gredzenošanas stacija – Ventes ragā. Ventes raga ornitoloģiskā stacija ir daudz lielāka, nopietnāka un varētu pat pārspēt slaveno Ribačijas putnu gredzenošanas stacionāru. Ar aktualitātēm Ventes ragā var iepazīties ornitoloģiskās stacijas mājas lapā.

 

Sagatavoja Agnis Bušs,
pēc Grynas.lt materiāliem un konsultācijām ar Juri Kazubierni
agnis@putnidaba.lv

This entry was posted in Gredzenošana, Lietuva. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>