Jauna putnu suga Latvijā – lāsainais ķauķis (Locustella lanceolata)

Lāsainais ķauķis (Locustella lanceolata) – 354. putnu suga Latvijā.
Foto: I. Dinbergs

“Bija vajadzīgas septiņas gredzenošanas sezonas, 11 mēneši Papē un 6000 gredzenotu putnu, lai notiktu šis brīnums!” – tāds ir jaunā* putnu gredzenotāja Ivo Dinsberga ievads svarīgajai ziņai.

2012. gada 2. septembrī Ivo kopā ar spāņu kolēģi Rubenu Oliveru atklāja jaunu putnu sugu Latvijā – lāsaino ķauķi Locustella lanceolata. Šī suga ir 354. reģistrētā putnu suga Latvijā.
Ivo sajūsma ir neizmērojama: “Gribētos pilnā rīklē piebļaut Papi! Ir, ir, ir!!!”

Lāsainais ķauķis (Locustella lanceolata) – 354. putnu suga Latvijā.
Foto: I. Dinbergs

Lāsainais ķauķis ir līdzīgs kārklu ķauķim Locustella naevia, tomēr ir dažas nianses, kas pēc daudziem “čamdītiem” kārklu ķauķiem lika šim pievērst uzmanību! Piemēram, spārna garums: 56 mm, kas ir vidēji par centimetru mazāks, kā kārklu ķauķa vidējais spārna garums. Svarīga pazīme ir arī zemastes spalvu gaišie gali un svītrojums.

Retums no augšas.
Foto: I. Dinbergs

Rubens uz īsu brīdi nosauca to par Locustella fluviatilis (upes ķauķis), bet es momentāli noraidīju versiju un galvā jau pazibēja L.lanceolata! Trīs līdzgājēji jautāja: “Kas tur ir?” Mana atbilde: “Jūs, iespējams, redzat vēsturisku notikumu!”. Visi uzreiz priecīgāki paliek. Drīz vien tas jau tika nogādāts bāzē, kur tika veikti mērījumi, pētīti noteicēji un apmainīšanās ar viedokļiem. Tā kā uz to brīdi es biju vienīgais Latvijas putnu gredzenotājs Papē, viedokļu apmaiņa notika pārsvarā ar Rubenu.

Tas ir vēsturisks moments. Blociņā ar lepnumu un prieku ierakstu Locustella lanceolata! Putnam tika uzlikts gredzens ar numuru JA 26372!

Ivo Dinsbergs (no kreisās) un Rubens Olivers kopā ar jaunatklāto sugu Latvijā lāsaino ķauķi, Papes putnu gredzenošanas stacionārā.
Foto: I.Dinsbergs

 

Teksts: Ivo Dinsbergs
Ievadu sagatavoja Agnis Bušs, agnis@putnidaba.lv

* “jaunais” vecuma ziņā, ne pieredzes.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

One Response to Jauna putnu suga Latvijā – lāsainais ķauķis (Locustella lanceolata)

  1. Pingback: Jauna putnu suga Latvijā – tundras tārtiņš (Pluvialis fulva) |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>