Jauna putnu suga pasaulē – atklāta Kambodžas galvaspilsētā

Cambodian-Tailorbird-22-1-11

Kambodžas skroderputns (Orthotomus chaktomuk) – jauna putnu suga pasaulē, kas atklāta blīvi apdzīvotajā Pnompeņā. Foto: James Eaton (birdlife.org)

Dabas aizsardzības biedrības (Wildlife Conservation Society), BirdLife International un citu organizāciju zinātnieku komandas atklājušas ar skaļu balsi apveltītu jaunu putnu sugu pasaulē, kas dzīvo nevis kaut kur dziļi džungļos, bet gan galvaspilsētā ar 1,5 miljoniem iedzīvotāju. Iepriekš nezināmais putns – Kambodžas skroderputns Orthotomus chaktomuk – konstatēts Kambodžas urbanizētajā galvaspilsētā Pnompeņā un vairākās vietās ārpus pilsētas, tostarp būvlaukumā.

Jaunais putns ir aprakstīts īpašā tiešsaistes operatīvajā Austrumu putnu kluba (Oriental Bird Club) izdevumā – žurnālā Forktail. Šajā rakstā minēts, ka tika analizēti morfoloģiskie un balss parametri, lai aprakstītu jauno putnu sugu. Ģenētiskie dati šo sugu ierindo citu skroderputnu (O.atrogularis–O.ruficeps–O.sepium) grupā, bet vistuvākā radniecība ir ar melnrīkles skroderputnu Orthotomus atrogularis. Iegūtā radniecības pakāpe parasti mēdz būt pasugu līmenī, taču šajā gadījumā abas izdalītas kā atsevišķas sugas, jo dabā tās pastāv līdzās bez krustošanās (hibridizācijas) pazīmēm.

Pelēks paceplīša lieluma putns ar rudu galvas virsu un melnu rīkli dzīvo biezā, mitrā zemienes krūmājā Pnompeņā un citās vietās palienē. Tā zinātniskais nosaukums „chaktomuk” ir vecs khmeru vārds, kas nozīmē „četras sejas” un perfekti apraksta putna dzīves vietu – Pnompeņu, kur satiekas Tonlesāba (Tonle Sap), Mekongas un Basakas (Bassac) upes.

Pnompeņā ir palikuši tikai nelieli palieņu krūmāju fragmenti, bet ārpus pilsētas robežām ir saglabājušās plašākas platības, kur Kambodžas skroderputns ir sastopams lielākā skaitā. Publikācijas autori saka, ka putna apdzīvotais biotops samazinās, un lauksaimniecības un pilsētu platību izplešanās varētu vēl vairāk ietekmēt šo biotopu. BirdLife izvērtēs sugas aizsardzības statusu IUCN Sarkanajā Sarakstā (the International Union for Conservation of Nature Red List).

Blīvais biotops ir iemesls, kāpēc šī suga tik ilgi nav bijusi atklāta. Raksta pirmais autors Simons Mahūds (Simon Mahood) no WCS (Wildlife Conservation Society) sāka jaunās sugas pētījumus pēc tam, kad līdzautors Ašis Džons (Ashish John), arī no WCS, bija nofotografējis putnu būvlaukumā Pnompeņas nomalē, kas pirmajā brīdī līdzinājās radniecīgajam melnrīkles skroderputnam. Šajās fotogrāfijās sākotnēji neizdevās noteikt sugu, taču tālākā izmeklēšanā atklājās, ka tā ir pilnīgi līdz šim nezināma suga.

„Mūsdienās atklāt iepriekš neaprakstītu putnu sugu lielā apdzīvotā pilsētā, nemaz nerunājot par 30 minūšu brauciena attālumu no manas mājas, ir vairāk nekā neparasti,” atzina Mahūds. „Atklājums liecina par to, ka jaunas putnu sugas joprojām var atrast pazīstamās un negaidītās vietās.”

Pēdējo divu desmitgažu laikā ir vērojams straujš jaunu putnu sugu atklājumu skaita pieaugums no Indoķīnas, galvenokārt pateicoties attālo rajonu izpētei. Jaunas aprakstītās putnu sugas ietver dažādas tarkšķu (angliski Babbler) putnu sugas no izolētiem kalniem Vjetnamā, bulbuli no Laosas un Mekongas cielavu, kuru pirmo reizi aprakstīja 2001. gadā WCS un citi partneri.

Nesen ziņots arī, ka 15 jaunas putnu sugas atklātas Amazones džungļos.

Līdzautors Jonatans Eims (Jonathan C. Eames) no BirdLife International stāsta, ka „Lielākajai daļai pēdējos gados jaunatklāto putnu sugu draud izzušana vai bažas to saglabāšanai, raksturojot planētas bioloģisko daudzveidības stāvokli.”

 

Pēc BirdLife International un Austrumu putnu kluba materiāliem sagatavoja un tulkoja Agnis Bušs (agnis@putnidaba.lv)

This entry was posted in BirdLife. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>