Kolkas torņa debija “Torņu cīņās”

Raksts publicēts tikai Putni dabā mājaslapā
Zivju ērglis. | Foto: Jānis Ķuze

Komanda “M-ērgļi”
(Jānis Ķuze, Sintija Martinsone, Māris Strazds, Viesturs Vintulis)

Par Kolkas torņa iekļaušanu sacensībās jau ir bijusi diskusija kopš tā uzcelšanas mirkļa, un visus iepriekšējos gadus tas netika iekļauts lozējamo torņu skaitā. Šogad beidzot tas notika, un lieliski, ka to izvilka tik pieredzējusi komanda, kas ļāva iztestēt torņa potenciālu un iespējas. Iemesls diskusijai savulaik bija torņa novietojums un iespējamais apmeklētāju skaits, kas, tik augstā tornī kāpjot ilgstoši, to šūpo un tādējādi traucē izmantot teleskopu. Sintija apstiprina, ka torņa novietojums nav piemērots putnu novērošanai, kas atrodas/lido virs pludmales un jūras. Starp kokiem ir tikai šaurs logs, pa kuru redzama jūra. Garām lidojošie putni uz īsu brīdī parādās redzeslaukā, un līdz brīdim, kad pārējie komandas biedri ir pievērsušies putnam, tas jau pazudis skatienam. Viesturs stāsta, ka tornis tiešām ir visai bieži apmeklēts un cilvēku kāpšana augšā–lejā to krietni šūpo. Teleskopu šādās reizēs izmantot ir pagrūti. No otras puses, lai novērotu lielo vairākumu putnu, kas tur garām lido, teleskops nemaz nav vajadzīgs, pietiek ar binokli un ausīm. Tādējādi, ja kaut kas arī tiek “pazaudēts” šūpošanās dēļ, tas ir tikai neliels procents. Tomēr apmeklētāju skaits nebija pietiekams, lai nogāztu no draudzīgākā torņa pjedestāla Kaņiera torni, Kolkas tornim pēc apmeklētāju skaita paliekot otrajā vietā.

Komandas pārstāvis Māris sacensību noslēgumā atzina, ka Kolkas tornis ir ļoti neprognozējams. Pirmās dienas laikā nebija pat 50 sugu, jo apkārtējā ainava ir samērā vienveidīga – priežu mežs un ļoti šaurs skats uz jūru. Situāciju mainīja nākamās dienas rīts, kad uznāca liels migrācijas vilnis – garām lidoja desmitiem tūkstoši putnu un vienlaikus torņa apkārtnē uzturējās vairāki tūkstoši žubīšu un citu zvirbuļveidīgo. Īpaši iespaidīga esot bijusi plēsīgo putnu migrācija, un kopā izdevās novērot 16 dienas un nakts plēsīgo putnu sugas.

Viena no piecām tā rīta stepes lijām. | Foto: Jānis Ķuze

Komandas novērotās piecas stepes lijas tika arī atzītas par sacensību interesantāko novērojumu. Maijā Kolkā novērot vienu stepes liju var palaimēties, bet piecas vienā rītā gan ir kaut kas neredzēts. Komanda “M-ērgļi” sacensības noslēdza ar 91 novērotu putnu sugu, kas ir par 15 sugām vairāk nekā vidējais visu torņu rādītājs (Kolkas tornis sacensībās piedalījās pirmo reizi, tāpēc salīdzināšanai tika izmantots visu iepriekšējo rezultātu vidējais rādītājs – 76). Šīgada risks noteikti attaisnojās, un nu “Torņu cīņu” organizētājiem un dalībniekiem ir atskaites punkts Kolkas tornim, bet, kas notiks citu gadu situācijā, ja rīta migrācija kaut kādu iemeslu dēļ nenotiek, rādīs laiks…

Ķīķis. | Foto: Jānis Ķuze

Komanda “M-ērgļi”

Skip to content