Laiks gatavot putnu būrīšus

Zīlītes jau skandina savu dziesmu un pirmie mājas strazdi arī ir atgriezušies. Lai palīdzētu šiem un citiem dobumperētājiem putniem veiksmīgāk izligzdot šajā sezonā, ir iespēja izlikt putnu būrīšus.

Ieskatam noskaties 2013. gada 2. marta “Vides Fakti” sižetu, kurā mājas strazdu būrīti gatavo žurnāla “Putni dabā” redaktors (sižets sākas 4:48 min).

Vairāk par to, kā pašam pagatavot putnu būrīti, atradīsi Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) mājas lapā.

Savukārt, ja pašam pagatavot būrīti nav laika, tad to vari iegādātiesarī , piemēram, “Motacilla” veikalā, kur tie ir izgatavoti atbilstoši putnu vajadzībām pēc LOB rekomendācijām.

Būrīši ir nopērkami arī citos veikalos, taču ir jāpievērš uzmanība, lai putnu būrītis ir atbilstošā izmērā un drošs pret ligzdu postītājiem. LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus norāda, ka “Vēlmei pēc skaista un interesanta būrīša nedrīkst upurēt putnu drošību. LOB ieteikto būru dizainu ilgos pētījumos ir pārbaudījuši un noslīpējuši Latvijas putnu pētnieki.”

Putnu būrītim jābūt izgatavotiem no 2-2,5 cm bieziem dēļiem, kas vismaz būra iekšpusē ir neēvelēti. Svarīgākie būra izmēri ir skrejas platums, būra dziļums (no skrejas apakšējās malas) un grīdiņas iekšējais platums. Zīlīšu būrim vēlamais skrejas platums ir 30-35 mm, būra dziļums – 130-160 mm, grīdiņas platums – 100-130 mm, strazdu būrim attiecīgi 50-55 mm (skreja), 160-230 mm (dziļums) un 130-160 mm (grīdiņas platums).

Zīlīšu būrim tieši zem skrejas jābūt piestiprinātai 6 mm platai laipiņai, kas neļauj kaķim vai caunai būrī iebāzt ķepu. Strazdu būrim šāda laipiņa savas funkcijas nepilda, tāpēc šos būrus jāizvieto vietās, kas kaķiem nav pieejamas (piemēram, pie ēku sienām vai kārts galā).

This entry was posted in Video. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>