Lakstīgala Rīgas centrā

“Putni ir visur” – tad jau ir zināms sen, taču ik pa brīdim gadās arī kādi pāsteigumi. Pirms pāris nedēļām visus priecēja zilrīklīte Skanstes ielā, kas patiešām ir ievērības cienīgs novērojums. Taču interesanti un sirdi sildoši ir arī parastāki novērojumi. Piemēram, Jānis Priednieks ziņo, ka Kronvalda parkā jau vismaz nedēļu pogo lakstīgala. Neko tādu viņš neesot dzirdējis vismaz 10 gadu. Gadās, ka esot kāds migrants, bet šī jau nedēļu uzturās uz vietas un visticamāk par savu ligzdošanas vietu izvēlēsies Rīgas centru.

Ieklausies lakstīgalas pogošanā arī tu, lai to labi atpazīsti:

Savulaik Oskars Keišs ir labi aprakstījis lakstīgalas dziedāšanu un paradumus žurnāla “Putni dabā” 2009/2 numurā (22.lpp.):

Lakstīgala

FOT_2582_AD_sm_cr

Lakstīgala. Foto: Arnis Dimperāns

“– Kur bij’? Kur bij’?
– Tirgū! Tirgū!
– Ko pirk’? Ko pirk’?
– Zirgu! Zirgu!
– Kāds bij’? Kāds bij’?
– Klibs! Klibs! Klibs!”

Tā dzied lakstīgala. Neticat? Paklausieties paši! Laikā, kad zirgus vairs pērk retais no mums, mēs tomēr vēl varam izdzirdēt, ieklausīties un iemācīties atšķirt dabas balsis. Lakstīgalai ir viena no vienkāršākajām dziesmām, turklāt tik daudz apdziedāta gan tautas dziesmās, gan dzejā.

Lakstīgala ir mežastrazdu dzimtas putns – drukns, diezgan neuzkrītošs – pelēkbrūns. Tās tuvākā radiniece Latvijā – zilrīklīte (latīniski – Zviedrijas lakstīgala)–, kā jau norāda nosaukums, ir daudz krāšņāka, arī otra radiniece – sarkanrīklīte – var lepoties ar krāšņāku apspalvojumu.

Daarzaa 061 26.06.08._293Pieaugušais putns. Foto: Ainars Mankus                                       Jaunais putns. Foto: Selga Bērziņa

Lakstīgala dzīvo krūmājos un mežos, parasti ūdeņu tuvumā. To der atcerēties pirms pedantiskas kārtības ieviešanas upmalā – ir vietas, kur krūmiem ir jābūt, lai dabā varētu dzīvot arī lakstīgalas un citi putni. Ligzdu taisa uz zemes vai nedaudz virs tās. Lakstīgala ir izplatīta no Dānijas un Vācijas ziemeļaustrumiem līdz Centrālāzijai. Zviedrijā un Somijā tā sastopama ziemeļos līdz 65. paralēlei, Krievijā – līdz 62. Rietumeiropā sastopama lakstīgalas dvīņu suga – Rietumu lakstīgala, kas dzied citādi. Šīs sugas dabā var krustoties, taču krustošanās ir reta un mātītes neauglīgas. Lakstīgala ir gājputns un pārziemo Austrumāfrikā uz dienvidiem no ekvatora (Kenijā, Zimbabvē, sasniedzot pat Dienvidāfriku).

Pavasara ievziedu romantiku pavada lakstīgalu dziesmas. Netraucējot romantikai, aicinu pazīt mūsu slavenākos solistus!

Oskars Keišs,
oskars.keiss@lu.lv

This entry was posted in #SagaidiPutnus, Balsis. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>