Lietuvā šodien baltā stārķa diena – Gandrinės

Baltais_starkis_AAunins

Baltie stārķi ligzdā. Foto: Ainārs Auniņš

Šodien, 25. martā Lietuvā atzīmē baltā stārķa dienu jeb Gandrinės. Ap šo laiku atgriežās baltie stārķi un senos laikos šī diena tika uzskatīta par Jauno gadu – saskaņā ar ticējumiem vērtēja – kāda būs šī diena, tāds būs arī viss gads.

Lietuvā (un arī Latvijā) baltais stārķis tiek turēts lielā cieņā un uzskata, ka stārķi spēj paņemt slimības un tās aiznest uz dziļu purvu noslīcināšanai. Tāpēc joprojām baltais stārķis ir iecienītākais kaimiņš, atnesot laimi mājās, pie kurām iedzīvojas.

Baltā stārķa atlidošanai mūsu senči ir gatavojušies jau iepriekš, lai to piesaistītu savā sētā. Kā piesaistīt stārķi savā sētā, skatiet LOB un Dabas aizsardzības pārvaldes izdotajā bukletā “Balto stārķu ligzdu pamatnes”.

Baltais stārķis ir Lietuvas nacionālais putns un ne velti – Lietuvā ir lielākais balto stārķu ligzdu blīvums pasaulē. Vairāk par šiem putniem Lietuvā vari skatīties dokumentālajā filmā “Stārķi vienmēr atgriežas mājās”, kas 2011. gadā tika atzīta par labāko dokumentālo filmu par Lietuvas dabu.

Vairāk par balto stārķu projektu Lietuvā skaties vietnē www.ciconia.lt.

Latvijā pirmie baltie stārķi jau pamanīti. Par saviem novērotajiem baltajiem stārķiem un arī citiem gājputniem ziņo portālā Dabasdati.lv.

#SagaidiPutnus ar labu darbu

This entry was posted in #SagaidiPutnus, Lietuva, Video. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>