Neviena nemanīts Latviju apciemojis karaliskais ērglis

Save_the_RaptorsJau otro reizi Latvijā konstatēta jauna putnu suga, kuru neviens nav redzējis – karaliskais ērglis Aquila heliaca. Jau 2013. gada 28. maijā projekta “Save the Raptors” interneta vietne ziņoja, ka ar satelītraidītāju aprīkotais karaliskā ērgļa jaunulis atrodas Krievijā netālu no Latvijas. Savukārt pēc vairākām dienām kļuva zināms, ka šis putns apciemojis arī pašu Latviju. Spriežot pēc satelītraidītāja informācijas, Latvijā putns ielidojis 26. maijā pie Ludzas, 27. un 28. maijā uzturējies starp Preiļiem un Subati, bet 29. maijā devies tālāk uz Lietuvu, kur kādu laiku uzturējies pie Utenas. Šobrīd putns atrodas Baltkrievijā.

Karte_karaliskais_erglis

Karaliskā ērgļa Pesho maršruts

Šis karaliskais ērglis, kuram dots vārds Pesho, aprīkots ar satelītraidītāju pagājušā gada jūlijā Bulgārijas Putnu aizsardzības biedrības (BSPB) īstenotā LIFE+ projekta „Karaliskā ērgļa un stepes piekūna aizsardzība galvenajās Natura 2000 vietās Bulgārijā” ietvaros. Pesho ir viens no 22 jaunajiem putniem, kas tikuši aprīkoti ar satelītraidītājiem. Diemžēl, visi pārējie putni gājuši bojā dažādu iemeslu dēļ. 80% no tiem zaudēja dzīvību pie nedrošām elektropārvades līnijām, divi putni miruši no saindēšanās, bet viens – malumednieku nošauts. Attiecībā uz citiem putniem nav pietiekami daudz pierādījumu, lai noskaidrotu to likteni. Augsta mirstība jaunajiem karaliskajiem ērgļiem ir sen zināms fakts, taču tagad, pateicoties modernajām tehnoloģijām, ir iespēja uzzināt to iemeslus un strādāt pie to aizsardzības. Šāds piemērs ir veiksmīga sadarbība ar elektroenerģijas piegādes uzņēmumu „EVN Bulgaria”, kas projekta ietvaros kopā ar BSPB jau ir izolējuši vairāk nekā 560 pīlārus, un darbs turpinās.

Krievija un Latvija ir tālākais ziemeļu punkts, kur konstatēts Bulgārijā ar setelītraidītāju aprīkots karaliskais ērglis. Vistālāk uz dienvidiem 2010. gadā bija devies ērglis Stancho, kurš ziemoja Sudānā.

Pirmo reizi šādā veidā jauna putnu suga Latvijā konstatēta 2010. gada 14. maijā, kad Latvijas–Baltkrievijas robežu šķērsoja vienu gadu vecs stepes piekūna Falco cherrug tēviņš.

Teorētiski pastāv iespēja, ka karaliskais ērglis Pesho vēl atgriezīsies Latvijā. Pesho gaitām var sekot ŠEIT.

 

Sagatavoja Agnis Bušs,
pēc www.saveraptors.org materiāliem

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>