Otro reizi Latvijā novērota putnu suga – garstilbis

Aizvakar, 7. maijā Jelgavas novadā, Svētes palienes pļavā Ievai Grīnertei izdevies novērot divus garstilbjus Himantopus himantopus. Šis ir otrais sugas novērojums Latvijā, pirmo reizi garstilbis Latvijā novērots 2013. gada 19. maijā putnu vērošanas sacensību “Torņu cīņas” laikā. Sugu novēroja komanda „M-ērgļi” (Jānis Ķuze, Māris Strazds un Normunds Zeidaks) no Lubāna – Zvidzes kanāla torņa. Šeit var izlasīt rakstu par sugas pirmo novērojumu.


Ievas Grīnertes novērotie garstilbji Svētes palienes pļavā. Foto: I.Grīnerte.

Garstilbis ir suga, kas Latvijā tika gaidīta novērojam jau ilgu laiku. Žurnālā “Putni dabā” (2013/3) rakstīts, ka nominālpasuga H.h.himantopus ir plaši izplatīta Eiropas dienvidu daļā, centrālajā, dienvidu un dienvidaustrumu Āzijā (ieskaitot Taivānu), kā arī Āfrikas ziemeļos un Madagaskarā. Garstilbis ir labi zināms viesis arī tuvākajās kaimiņvalstīs. Lietuvā novērots trīs reizes un 2012. gadā konstatēta arī ligzdošana Klaipēdas apkārtnē. Igaunijā līdz šim reģistrēts septiņas reizes, Somijā novērots 11 reizes, savukārt Zviedrijā – 27 reizes.

Ieva Grīnerte dalās savā novērojumā: “Uz Svēti braucu arī pirms nedēļas, jau tad mums ar Ilzi Bojāri bija veiksmīga diena, ļoti daudz bridējputnu un novērojām arī reto sarkano kliju. Pavasaris šogad ir ļoti sauss, vietas, kur koncentrējas gājputni, nav nemaz tik daudz. Pēc mums bija ziņojumi Dabasdatos par retām sugām kā citroncielava un dīķu tilbīte, ko man vēl nav izdevies novērot.
Vairākas dienas no Svētes nebija bijušas ziņas, tādēļ nolēmu doties tur, pavērot, kas notiek, pamācīties. Garstilbis nebija šī brauciena mērķis, bet kaut kur zemapziņā likās, ka viņiem atkal Latvijā ir jāparādās.
Sajūtas, ieraugot putnus, un vēl uzreiz pāri, nav aprakstāmas. Sākumā putni bija kādus 250 m prom, tad pielidoja tuvāk. Izbaudīju skatu, jo garstilbji nāca aizvien tuvāk līdz bija aptuveni 50 m attālumā. Tad atkal palidoja tālāk. Uzreiz sapratu, ko redzu, bet pagāja kāds brīdis, līdz apjēdzu notiekošo. Aiz sajūsmas nosēdināju auto akumulatoru (atstāju ieslēgtas lampas). Kad atjēdzos, bija jau par vēlu. Tas gan mani īpaši nesatrauca, jo zināju, ka pēc mana zvana par garstilbjiem drīz ieradīsies kompānija, kas palīdzēs ar auto piešķilšanu!”

Putnus Ieva nopietni vēro jau trešo gadu. Lielu interesi par putniem radījis jūras ērgļu gredzenošanas pasākums ar ornitologu Jāni Ķuzi. Putnu vērošanai velta vismaz vienu dienu nedēļā, sezonā, protams, biežāk. Ieva ir pateicīga citiem aktīvajiem putnu vērotājiem ar lielāku pieredzi, kas ņēmuši viņu līdz dabā un dalījušies ar savām zināšanām. Dodoties dabā ar pieredzējušākiem putnu vērotājiem zināšanas nāk klāt ātrāk un nosēžas daudz labāk kā grāmatās lasītās. Ieva izsaka milzīgu paldies arī ģimenei par atbalstu un sapratni, bez tā arī nekas labs nesanāktu!

Ieva stāsta: “Daudz esmu braukājusi viena. Tagad mums izveidojusies saskanīga kompānija ar Ievu Mārdegu un Ilzi Bojāri, kopā braukt ir interesantāk, vairāk acu pāru, dalamies ar zināšanām, arī lētāk. Man putnu vērošanu ir sava veida meditācija, atslēgšanās no visa pārējā, kas notiek apkārt. Sajūtas, kādas bija vakar, vērojot garstilbjus, ne par kādu naudu nopirkt nevar. Esmu ļoti priecīga par novērojumu. Dalījos ar informāciju pēc iespējas ātrāk ar visiem, kas man savulaik palīdzējuši, tālāk jau informācija izplatījās ļoti ātri un pēc 1,5 stundas bija klāt papildspēki. Milzīgs prieks, ka putnus tik labi varēja apskatīt, prieks, ka redzēja arī citi. Prieks, ka vērotāji retos putnus netraucēja, skatījās no attāluma. Joprojām saņemu apsveikumus un esmu ļoti pacilātā noskaņojumā.”

Dabasdati.lv novēl Ievai un pārējiem putnu vērotājiem ne spalvas, un tā turpināt! Taču būsim atbildīgi vērotāji un fotogrāfi – neradot putniem lieku traucējumu.

Nora Rustanoviča, Dabasdati.lv

This entry was posted in Interesantākie novērojumi. Bookmark the permalink.

One Response to Otro reizi Latvijā novērota putnu suga – garstilbis

  1. Futbolists says:

    Mans vecaistēvs stāstīja par šo notikumu, bet līdz šim nebiju atradis nekādu informāciju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>