Pirmā ligzdošanas sezona PATA-AB putnu būrīšos

Šā gada pavasarī sadarbībā ar veikalu „PATA kokmateriāli” tika uzsākts projekts, kura ietvaros sabiedrībā pazīstami sportisti izgatavoja mājas strazdu būrīšus, no kuriem daļa tika izlikti pie veikala Plieņciema ielā 11, Mārupes nov. (netālu no lidostas „Rīga”), bet vēl daļa Šampēterī, Rīgā. Trešā daļa no izliktajiem būrīšiem tika apdzīvoti, bet pārējie izmantoti kā rezerves varianti jeb izvēles iespēja mājas strazdu mātītēm.

PATA_5

Putnu būrīšu darbīca veikala “PATA kokmateriāli” atklāšanā.
Foto: PATA KOKMATERIĀLI

Rīgas veikala „PATA kokmateriāli” atklāšana norisinājās 19. martā, kuras laikā sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību tika izgatavoti 16 mājas strazdu būrīšus. Tos meistaroja „VEF Rīga” basketbolisti Kaspars Bērziņš un Dairis Bertāns, kamaniņu braucēji Juris Šics un Inārs Kivlenieks, motosportists Jānis Rozītis, kā arī „PATA-AB” klienti un sadarbības partneri. Trīs no šiem būrīšiem uzreiz tika izlikti blakus esošajā mežiņā, bet maija sākumā vēl trīs izlikti Šampēterī, Rīgā. Pārējie būrīši tiks izmantoti nākamajā gadā.

PATA_4

“VEF Rīga” basketbolisti Kaspars Bērziņš un Dairis Bertāns dodas izlikt izgatavotos būrīšus.
Foto: PATA KOKMATERIĀLI

„PATA kokmateriāli” veikala pamatideja ir piedāvāt pircējiem Latvijā ražotus kvalitatīvus kokmateriālus. SIA „PATA-AB” tirdzniecības tīkla vadītājs Atis Kalniņš atklāja, ka lielāko daļu no jaunajā veikalā pieejamajiem kokmateriāliem veido SIA „PATA-AB” produkcija (aptuveni 60% no veikala piedāvājuma). Savukārt tos sortimentus, kuru ražošanā specializējas citi Latvijas uzņēmumi, „PATA kokmateriāli” veikalu plauktos nonāk no sadarbības partneru ražotnēm, kas sastāda aptuveni 40%. Jaunā veikala sortiments aptver teju visus iespējamos būvniecībā izmantojamos koksnes izstrādājumus – tie ir ēvelēti zāģmateriāli, apdares dēļi, brusas, grīdas dēļi, līstes, pirts dēļi, žogu dēļi, OSB 3 plāksnes, saplāksnis, skaidu plātnes, garumā saaudzēti un ēvelēti cieto lapu koku sortimenti u.c. koksnes izstrādājumi. Pircēju ērtības labad šeit vienuviet pieejami arī Latvijas ražotāju piedāvātie dabiskie koksnes apstrādes līdzekļi, savienojumu stiprinājumi u.c. namdariem noderīgas lietas.

„Būvmateriālu veikalos pieejamie kokmateriāli nav pamata sortiments, bieži vien netiek uzglabāti piemērotos apstākļos, nav tās augstākās kvalitātes, turpretim mūsu veikalā kokam tiek veltīta visa uzmanība,” tā Atis Kalniņš.

Sezonas gaitā būrīši tika apsekoti vairākas reizes un konstatēts, ka katrā no izliktajām vietām apdzīvots bijis pa vienam būrītim jeb trešā daļa no izliktajiem. 14. maijā divos būrīšos Šampēterī bija pāris sūnas un lapas, bet vienā – iesākta ligzda. 29. maijā Šampēterī divos būrīšos bija parādījušies svaigi augi, bet vienā (kur iepriekš bija iesākta ligzda) mājas strazda mātīte perēja četras olas. 4. jūnijā tika apsekoti arī pie „PATA kokmateriāli” izliktie būrīši – pirmajā būrītī tika atrasti daži zāles stiebriņi un skujas, otrajā bija visticamāk nelietota sausas zāles ligzda, bet trešajā atradās četri pilnībā apspalvojušies mājas strazdu mazuļi.

Fotoattēls0464Fotoattēls0465Mājas strazdu mazuļi būrītī pie veikala “PATA kokmateriāli”. Foto: Agnis Bušs

Novērojumi pie būrīšiem liecina, ka mājas strazdu tēviņi mēdz iesākt vairākas ligzdas un dot iespēju mātītēm izvēlēties sev tīkamāko. Dziedāšana pie katra no būrīšiem notiek arī pēc ligzdošanas uzsākšanas kādā būrītī. Tēviņi cenšas pievilināt mātītes arī ar svaigo augu kompozīcijām būrītī, t.sk. ziediem.

Cīņa par izdzīvošanu ir nežēlīga un jāpriecājas par katru sekmīgi izvesto putnu perējumu. Četri jaunuļi no būrīša pie „PATA kokmateriāli” veikala sekmīgi izlidoja, bet ligzda Šampēterī tika izpostīta (visticamāk vārnas (ne)darbs). Vēl šajā gadā kādā no šiem būrīšiem ir iespēja ligzdot arī citiem putniem, piemēram, svīrei, tāpēc šogad būrīši tiks pārbaudīti vēl vismaz vienu reizi.

Arī nākamajā gadā sekosim līdzi putnu sekmēm PATA-AB putnu būrīšos.

Agnis Bušs,
LOB žurnāla „Putni dabā” redaktors
agnis@putnidaba.lv

This entry was posted in Putnu būrīši. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>