Pirmā tikšanās ar zaļajām vārnām

Kopā ar Edmundu Račinski un zaļo vārnu.

Ieva Grinerte
(no “Putni dabā” izbrauciena zaļajās vārnās)

Vakarā pirms nākamās dienas brauciena uz īsu brīdi ieskrēju pie kaimiņiem. Kad pateicu, ka rīt dodos zaļajās vārnās, atbilde bija – kas tas par krogu? Par zaļo vārnu eksistenci Latvijā ar putniem nesaistīti cilvēki zina retais. Kāds vecākā gadagājuma cilvēks atminas, ka tās kādreiz sēdējušas uz elektrības stabu vadiem. Speciālisti apgalvo, ka Latvijā to bijis daudz gan Vidzemē, gan Kurzemē. Šogad Latvijā konstatēta ligzdošana tikai 18 pāriem, tādēļ ar lielāko prieku pieņēmu piedāvājumu ar viņām iepazīties.

Kopā ar mūsu pētniekiem Edmundu Račinski, Tomu Račinski, Ievu Mārdegu un britu Saimonu Batleru (Simon Butler), devāmies dienu garā braucienā apsekot zaļo vārnu būrus un uzlikt ģeo-raidītājus pieaugušajiem putniem Ādažu poligonā un Silakrogā.

Jau pirmā būra apmeklējums mani saviļņoja. Tikko bijām piebraukuši un izkāpuši no mašīnām, no būra izlidoja mana pirmā zaļā vārna. Apjukumā nevarēju saprast, ko ķert – binokli vai fotoaparātu. Beigās vienkārši vēroju tāpat.  Zaļā vārna iesēdās netālu esošā kokā, kur īsu brīdi uzkavējās. Vēl nebijām paspējuši uzstutēt teleskopu, lai apskatītu gredzenus, kad tā pacēlās un aizlidoja drošākā attālumā. Saviļņojums par pirmo tikšanos liels, bet arī neliela vilšanās, ka tik ātri aizlidoja un nebija iespējas kārtīgi aplūkot.

Dodamies apsekot būri. Edmunds paziņo labās ziņas – būrī olas. Biju lasījusi, ka ap kokiem, kuros ligzdo zaļas vārnas, kaisa čili piparus, lai pasargātu no caunām. Šī procedūra iedarbojas līdz pirmajiem kārtīgiem lietiem. Tagad metodes pilnveidojušās un ap ligzdojoša putna koka stumbru liek biezas caurspīdīgas plēves. Tās neļauj pie būra uzrāpties zaļo vārnu lielākajam kaitniekam. Caunām ķepas slīd un augšā netiek. Pāris gadus atpakaļ, par sarūgtinājumu pētniekiem, plēsēji bija krietni izpostījuši perējumus. Plēves apliktas, dodamies pie nākamā būra.

Turpinājumu lasiet nākamajā žurnāla “Putni dabā” 2012/1-2 numurā.

Ekskursijai zaļajās vārnās var pieteikties http://motacilla.lv/

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Pirmā tikšanās ar zaļajām vārnām

 1. Ģirts says:

  Jauks pasākums! Skaists putns. Kaut kur lasīju, ka nemaz neesot pareizi teikt “zaļā vārna”,bet gan “zaļvārna” – esot kaut kāda dzimšu atšķirība, ka šie putni nemaz neesot vārnas. Vai tiešām tā ir? Ļoti gribētu kādreiz piedalīties kādā līdzīgā pasākumā kā kluss vērotājs!

  • putnidaba says:

   Zaļā vārna, zaļvārna, zilā vārna un zilvārna ir sinonīmi, tāpēc tos lietot drīkst visus un būs pareizi. “Zaļā vārna” ir izplatītākais nosaukums šai sugai. Taksonomiski tā ietilpst zaļvārnu dzimtā (bet kā sugu lieto “zaļā vārna”), bet pie zaļvārnveidīgajiem var ieskaitīt arī citus Latvijas krāšņos putnus – pupuķi, zivju dzenīti un bišu dzeni.

   Par iespējām piedalīties zaļo vārnu izbraucienā varat interesēties arī LOB izveidotā uzņēmumā Motacilla: http://motacilla.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>