TV raidījums “Starp putniem un cilvēkiem”

Starp putniem un cilvēkiemLOB raidījums “Starp putniem un cilvēkiem” sestdienās kanālā “LNT” vēsta par to, kā cilvēki sadzīvo ar putniem. Noskaties tos un parādi citiem. Nepilnas pusstundas laikā tu uzzināsi putnu pasaules aktualitātes un informāciju par dialoga meklējumiem, lai labi būtu gan putniem, gan cilvēkiem. Raidījumu veidošanu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta SIA “Motacilla”.

Uzraksti, ko tu domā par šiem raidījumiem: raidijums@putnidaba.lv!

Sestajā raidījumā par jaunajām putnu sugām Latvijā 2016. gadā, par putnu gredzenošanu, par mājputniem un putnu zvaigznājiem, par putniem pie mājām un mums apkārt.

Kā putniem nodrošināt piemērotus apstākļus, lai tie saglabātu populācijas un veiksmīgi dzīvotu Latvijā? 5. sērijas jautājumu lokā ir dzērves, kuras dažkārt tiek tramdītas apstājas vietās migrācijas laikā, tāpēc to skaits Latvijā strauji sarūk, baltie stārķi, kuri, par spīti savai izplatībai, lauksaimniecības dēļ izzūd no Latvijas ainavas, mazie ērgļi, rubeņi, zaļās vārnas u. c. putni, kuru saglabāšanai ir iespējams veidot mikroliegumus. Kā to izdarīt, stāsta ornitologs Jānis Ķuze. Savukārt vides eksperte Ieva Mārdega iepazīstina ar putniem Ādažu militārajā poligonā un stāsta, kā putni pielāgojas cilvēkiem tik bīstamajai videi.

4. sērijas uzmanības centrā putnu vērošana – kā aizraušanās, hobijs un profesionāla nodarbe. Ornitologs Andris Klepers stāsta, kādām rakstura īpašībām jāpiemīt, lai kļūtu par veiksmīgu putnu vērotāju. Ornitologs Agris Celmiņš dalās pārdomās par to, kas ietilpst putnu vērotāja komplektā un kurš var kļūt par putnu vērotāju. Ornitologs Gaidis Grandāns iepazīstina ar putnu vērošanā noderīgu tehniku. Raidījuma sākumā stāsts par ūpi un kāpēc tam ir lietderīgi izvietot mākslīgas ligzdvietas.

Vai zinājāt, ka Latvijā ir izveidots rehabilitācijas centrs plēsīgajiem putniem? Ornitologs Uģis Bergmanis parūpējas par tiem putniem, kuriem ir iespējams palīdzēt un kurus ir iespējams atbrīvot savvaļas dzīvei. Savukārt Lubānas mitrāja informācijas centrs sadarbībā ar LOB Madonas vietējo grupu cenšas palīdzēt apodziņam, izstrādājot projektu par apodziņa būru izgatavošanu un izvietošanu. Šīs ir raidījuma “Starp putniem un cilvēkiem” otrās sezonas trešās sērijas tēmas, bet ne tikai! Vēl iespējams uzzināt, kādi ir putnu ēšanas paradumi ziemā. Ornitologs Viesturs Ķerus stāsta par putnu barotavu izgatavošanas vai iegādes galvenajiem nosacījumiem, kā arī par to, kādu barību ir vērts ievietot barotavā.

Otrās sērijas uzmanības centrā plēsīgie putni. Kopā ar ornitologu Andri Avotiņu iespējams aplūkot amizantos meža pūces mazuļus ikgadējas pūču diagnostikas ietvaros, kas tiek veikta tikai un vienīgi zinātniskos nolūkos. A. Avotiņš stāsta arī par kādu citu pūčveidīgo – mazo, bet kareivīgo apodziņu, iepazīstinot skatītāju ar ornitoloģisku rudens vakaru romantiku. Savukārt ornitologs Aigars Kalvāns ielūkojas zivjērgļa ligzdā un stāsta par putnu uzvedības specifiku, ko izdevies noskaidrot ar novēršanas kameru palīdzību. Putns, kurš dienā spēj nolidot 600 km, noteikti atstāj iespaidu! Ne mazāk iespaidīgs ir mazais ērglis – raidījumā iespējams dzirdēt par kādu projektu sadarbībā ar Vāciju, kurā noskaidroti interesanti, bet ne pārāk iepriecinoši fakti.

Raidījuma “Starp putniem un cilvēkiem” otrās sezona pirmajā sērijā uzmanība pievērsta ūdensputniem: detalizētāk iespējams iepazīt melno putniņu lauci un ar ūdeņiem saistīto plēsēju – cildeno niedru liju. Abus putnus ir iespējams ieraudzīt arī Kaņiera ezerā, kas ir viena no iecienītākajām putnu vērošanas vietām Latvijā – tajā sastopamas vairāk nekā 200 putnu sugas. Ezers liek uzdot jautājumu, kā medības ietekmē ūdensputnu situāciju. Ornitoloģe Māra Janaus norāda, ka medību aizliegums ezerā nav radījis priekšnosacījumus putnu skaita palielināšanai. Raidījums arī piedāvā ieskatu Engures ezera “peldošajā mājā” ornitologa Aivara Medņa stāstījumā un ūdensputnu fotografēšanas specifikā, aplūkojot putnu fotogrāfa Aināra Mankus izgatavotos slēpņus un uzņemtās fotogrāfijas.

E-pasts atsauksmēm: raidijums@putnidaba.lv

Raidījumu veidošanu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta SIA “Motacilla”.
LVAF_150    Motacilla_logo_150

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>