Strazdu būris vai žagatu barotava?

Strazdu_burim_pulki_NEPutnu būrīšu izgatavošanā latviešiem ir kāda sena latviešu “tradīcija” – zariņa vai puļķīša piestiprināšanu pie mājas strazdu būrīša skejas. Šo “tradīciju” mēdzu salīdzināt arī ar kūlas dedzināšanu.

Izsenis tas ir ticis uzskatīts par “īpaši noderīgu” un vajadzīgu lietu, lai strazds pievilinātu savu mātīti ar skaistajām un melodiskajām dziesmām. Strazds arī izmanto šo zariņu un labprāt uz tā dzied, atpūšas, kārto savas spalvas utt. Taču šis putns to visu var tik pat labi darīt gan uz būrīša jumtiņa, gan tuvējā koka zarā.

Savukārt būrīša “zariņu” labprāt izmanto arī tādi gudri putni kā žagatas vai vārnas, kuras nekautrējas šo zariņu izmantot, lai vieglāk piekļūtu mazajiem putnēniem, kas stiepjas pretī skejai ar saviem atvērtajiem knābīšiem, jo domā, ka klāt ir mazuļu vecāki ar barību. Taču šajā gadījumā par barību kļūst paši putnēni.

Vai cilvēka prieks par melodiskajām mājas strazdu dziesmām uz būrīša “zariņa” ir tā vērts, lai pēcāk noskatītos kā izliktais būrītis kļūst par žagatu barotavu?
Vai arī tomēr būrīšus izliekam putniem, lai tie sekmīgi izvestu savus mazuļus?

Jāpiebilst, ka šos “zariņus” mēdz izmantot arī citi plēsēji, piemēram, kaķi, kam tas palīdz pieķerties un izķeksēt putnēnus.

Vairāk informācijas par putnu būrīšu gatavošanu, t.sk. nepieciešamajiem izmēriem, var atrast Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājas lapā.

Agnis Bušs,
žurnāla “Putni dabā” redaktors

This entry was posted in #SagaidiPutnus, Putnu būrīši. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>