Tiek veidots jūras migrējošo putnu e-atlants

Foto: T. Martins

Šis ir pirmais globālais atlants par jūras migrējošo putnu sugu svarīgākajām migrācijas vietām, kas nākotnē var kļūt par nozīmīgu to saglabāšanas instrumentu, vēl jo vairāk tāpēc, ka saskaņā ar Konvenciju par bioloģisko daudzveidību (Convention on Biological Diversity (CBD)) līdz 2020. gadam paredzēts aizsargāt 10% no jūras un piekrastes rajoniem visā pasaulē. E-atlants būs būtisks ieguldījums, aprakstot ekoloģiski un bioloģiski svarīgās jūras teritorijas, kā arī, plānojot jūras enerģētikas infrastruktūras izvietojumu.

Jūras putniem nozīmīgo vietu e-atlanta izveidošana tika uzsākta BirdLife International 11. partneru konferences (COP11) Konvencijas par bioloģisko daudzveidību laikā Indijā, 16.oktobrī. E-atlants sevī aptver 3000 Putniem nozīmīgās vietas (PNV, angliski IBA) visā pasaulē. Tas ir sešu gadu laikā paveikts darbs, kurā iesaistījās aptuveni 40 BirdLife International biedri un vadošie putnu zinātnieki no visas pasaules.

E-atlants sniedz svarīgu informāciju aizsardzības speciālistiem un politikas veidotājiem, kā arī enerģētikas nozares plānotājiem vēja parku izbūvē, gāzes un naftas izpētē un urbumos. Tas būs vērtīgs palīgmateriāls arī zivsaimniecības vadītājiem un jūras piesārņojuma apsaimniekošanas plānotājiem.

Jūras putni šobrīd ir visvairāk apdraudēto putnu grupa. Tie sniedz unikālu ieskatu dabas aizsardzības problēmās, jo ceļo tūkstošiem kilometru starptautiskajos ūdeņos un dažādās Ekonomiski Ekskluzīvajās Zonās (valstij ir īpašas tiesības kādas jūras teritorijas izpētē un izmantošanā, tai skaitā, enerģētikas attīstīšanā), lai uz sauszemes atgrieztos tikai vairošanās nolūkos. BirdLife globālo PNV koordinators Bens Laskeless (Ben Lascelles) skaidro: “Ņemot vērā lielos attālumus, kurus putni veic, ilgo laika periodu, kuru tie pavada jūrā un apdraudošos riskus, ar kuriem tie saskaras sava pārceļojuma laikā, izveidot tīklu, kas parāda nozīmīgākās vietas sugu saglabāšanas procesā, ir būtisks ieguldījums to nākotnē”.

E-atlants nodrošinās arī informāciju par ūdens iemītnieku aizsardzībai nozīmīgām teritorijām kā piemēram, vaļu, bruņurupuču un haizivju datiem. E-atlants ir pavērsiens BirdLife PNV krājumu formāta ziņā, un būs pieejams tikai tiešsaistē jeb interneta vidē. Līdzīgi kā Google Maps, arī e-atlants tiks dinamiski atjaunots ar jaunām identificētām vietām un datiem. Tas būs saistīts ar citiem BirdLife datu resursiem, tostarp BirdLife sugu kontiem, PNV faktu lapām un Pasaules putnu gadījuma datu izpēti.

BirdLife International sekretariāta darbu šo datu apkopošanā atbalstījusi Lenfest Ocean Program, Boston Environmental, Tilia fund, EU LIFE, Jensen Foundation, Nippon Keidanren,- Nairobi Convention, IUCN, Conservation International, Global Greengrants Fund, David and Lucile Packard Foundation, Canadian Wildlife Service, Wallace Research Foundation, World Seabird Conference.

 

Pēc BirdLife International sagatavoja Ilze Grunska

Ziņa BirdLife International lapā ŠEIT

This entry was posted in BirdLife. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>