„Torņu cīņas 2013” laikā konstatēta jauna putnu suga Latvijā – garstilbis

Šorīt, 2013. gada 19. maijā, 10. putnu vērošanas sacensību „Torņu cīņas 2013” laikā konstatēta jauna putnu suga Latvijā – garstilbis Himantopus himantopus.

Garstilbis (Himantopus himantopus) Lubānā. Foto: Jānis Ķuze

Garstilbis (Himantopus himantopus) Lubānā. Foto: Jānis Ķuze

Sugu novēroja komanda „M-ērgļi” (Jānis Ķuze, Māris Strazds un Normunds Zeidaks) no Lubāna – Zvidzes kanāla torņa. Garstilbis ir suga, kas Latvijā tika gaidīta novērojam jau ilgu laiku un tam par godu tika nosaukta komanda „Himantopus himantopus”, kura ar šādu nosaukumu sāka startēt sacensībās „Torņu cīņas 2005”. Šāda komanda ir piedalījusies arī putnu vērošanas sacensībās ārzemēs.

Pirmais putnu pamanīja J.Ķuze, kurš tajā brīdī nespēja noticēt savām acīm – „tas bija brīdis, kad zini, uz ko skaties, bet liekas tik nereāli.” Komandas biedrs M.Strazds piebilst, ka „lai iegūtu drošus dokumentālos pierādījumus, nācās atstāt torni uz pusotru stundu un brist pāri trim dziļiem grāvjiem. Tajā brīdī par pašu sacensību rezultātu nedomājām.” Komanda „M-ērgļi” sacensībās ierindojās 2. vietā.

Komandas „Himantopus himantopus” pārstāvis Andris Klepers stāsta, ka „ir patiess prieks, ka suga, kas tika izvēlēta tieši „Torņu cīņām”, pirmo reizi ir novērota tieši šajās pašās sacensībās.”

Mārtiņš Platacis ‏@Platacis Uztaisam kopbildi un es torni pametu. #tornucinas #nordearigasmaratons gulējis esmu maz, bet apņēmība nav zudusi

“Torņu cīņas 2013″ uzvarētāji – komanda “Zaļknābji” Kaltenes tornī. No kreisās – Ieva Grīnerte, Gaidis Grandāns, Andris Avotiņš un Mārtiņš Platacis.

Svētdienas vakarā noslēdzās sacensības „Torņu cīņas 2013”, kurās uzvaru guva komanda „Zaļknābji” (Andris Avotiņš, Gaidis Grandāns, Ieva Grīnerte un Mārtiņš Platacis), kura cīnījās Kaltenes tornī. Jāatzīst, ka komandas „Zaļknābji” dalība bija visai interesanta, jo viens no komandas dalībniekiem paspēja arī piedalīties pusmaratona skrējienā, bet pārējā komanda divas stundas pirms sacensību beigām devās uz Kolku vērot plēsīgo putnu migrāciju. Par draudzīgāko komandu tika atzīta komanda „Himantopus fārmklubs” (Ilze Bojāre, Ivars Brediks, Vilnis Gremze un Edijs Haberkorns) Kaņiera tornī.

Jaunums šajās sacensībās bija iespēja kļūt par torņu krustvecākiem un atbalstītājiem. Šo iespēju izmantoja „3 pavāru restorāns” (Kuivižu tornim), karšu izdevniecība „Jāņa sēta” (Lubāna D dambja tornim), SIA „Motacilla” (Kaņiera tornim) un portāls Draugiem.lv (Ķengaraga tornim).

Sacensībās tika iekļauta arī „Tautas klase”, kurā uzvaru guva komanda „APLA (Avotiņa Putnu Lekciju Absolventi)” (Andris Dekants, Laura Romanovska, Guna Roze un Elīze Spridzāne) Daugavgrīvas tornī. Savukārt ikvienam interesentam bija iespēja piedalīties „Brīvajā klasē” – t.i. doties uz jebkuru torni un ziņot par saviem novērojumiem portālā Dabasdati.lv.

Nākamās „Torņu cīņas” notiks pēc gada – 2014. gada 17. un 18. maijā.

Vairāk par „Torņu cīņu” rezultātiem tiks publicēts Putnidaba.lv sadaļā „Torņu cīņas” – http://putnidaba.lv/tornu-cinas/

 

Agnis Bušs,
sacensību “Torņu cīņas 2013″ koordinators
agnis@putnidaba.lv

This entry was posted in LOB ziņas, Torņu cīņas. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>