Turpinās putnu masveida mirstība uz Vairoga pārvada

Jaunumi: 15. augustā Rīgas Domes Satiksmes departamenta direktors Krišjānis Peters devies apsekot Austrumu maģistrāles posma pārvadu, 20. augustā notika RD SD vadības tikšanās ar ornitologiem par problēmas risinājumiem, 26. augustā ornitologi kopā ar RD SD apsekoja Vairoga pārvadu, bet 29. augustā plkst. 14.00 Rīgas mērs tiksies ar ornitologiem pie Vairoga pārvada.

Nosities dižraibais dzenis pie Vairoga pārvada Rīgā. Autoru foto.

Nosities dižraibais dzenis pie Vairoga pārvada Rīgā. Autoru foto.

2012. gada novembrī masu medijos tika izplatīta informācija, ka uz Vairoga pārvada (tagad Gustava Zemgala gatve) Rīgā putni masveidā ietriecas nesen uzbūvētā tilta stiklotajās sienās, jo izvēlēta putnu atbiedēšanas metode – plēsīgo putnu attēli uz sienām – nedeva vēlamo rezultātu (Dabasdati.lv).

Neskatoties uz Rīgas domes piešķirto finansējumu šīs problēmas risināšanai, gada laikā nekas netika izdarīts, lai mazinātu putnu bojāejas apmērus un putni turpina masveidā iet bojā mokošā nāvē ietriecoties stiklos.

IMG_2282Šogad (2013. gada 2. un 25. jūlijā, un 05. augustā) apsekojot Gustava Zemgala gatves Vairoga pārvada posmus (gan uz, gan zem tilta), kuri iet cauri priežu mežu pie Gaujas ielas un Varoņu ielas, kopā tika atrasti 46 putnu līķi no 18 sugām, kuri nositušies pret stikla sienām: dižraibais dzenis (15 īpatņi), melnais meža strazds (5), lauku zvirbulis (4), pelēkais mušķērājs (3), melnais mušķērājs (2), dziedātājstrazds (2), lielā zīlīte (2), zilzīlīte (2), žubīte (2), brūnspārnu ķauķis (1), dārza ķauķis (1), iedzeltenais ķauķis (1), sarkanrīklīte (1), lakstīgala (1), peļkājīte (1), cekulzīlīte (1), ķivulis (1) un dadzītis (1).

IMG_4796Jāatzīmē, ka spriežot pēc putnu stāvokļa atrašanas brīdī, tie pārsvarā bija gājuši bojā īsi pirms to atrašanas, kas ļauj secināt, ka laika gaitā daudzus bojā gājušos putnus apēd vai aiznes no vietas plēsīgie dzīvnieki, tajā skaitā vietējie kaķi un suņi. Tāpēc, šajās trijās uzskaitēs atrastie putni bija tikai neliela daļa no tiem simtiem putnu, kuri gājuši bojā šovasar. Ņemot vērā apstākli, ka drīzumā sāksies īstā putnu migrācija, kad Rīgu šķērsos miljoniem migrantu, ir pamats uzskatīt, ka abos minētājos tilta posmos ar stiklotajiem sienām varētu ietriekties un aiziet bojā tūkstošiem migrējošo putnu.

IMG_4811Tāpēc, nepieciešams steidzīgi un praktiski risināt šo problēmu, aplīmējot stiklotas sienas ar necaurspīdīgu vai krāsainu plēvi, lai mazinātu putnu mokošo bojāeju ietriecoties stiklos lidojumā, gan tilta ārpusē, gan iekšpusē. Līdzīgu praksi nepieciešams ieviest arī Dienvidu tilta jaunajā posmā, kas iet gar mežu un Daugavas malu, jo arī gar Daugavu iet intensīvs putnu migrācijas ceļš.

IMG_4821  IMG_6910

 

Vladimirs Smislovs, Edgars Smislovs, Aleksejs Kuročkins

Vairoga_parvads_ban_640P.S. Nākamajos žurnāla “Putni dabā” numuros arī paredzēts stāstīt par šīs problēmas iespējamajiem risinājumiem. Lai nākamos numurus BEZ MAKSAS saņemtu arī Latvijas bibliotēkas, nobalso ŠEIT.

Viens no risinājumiem šādos gadījumos ir stiklu aplīmēšana ar cilvēka acij neredzamām UV uzlīmēm. Vairāk par to skaties ŠEIT.

This entry was posted in Putnu mirstība. Bookmark the permalink.

21 Responses to Turpinās putnu masveida mirstība uz Vairoga pārvada

 1. kb says:

  Lai RD pārdod krāsainas reklāmas uz tām stikla virsmām.

 2. Mis says:

  Jāsakūda grafiteri, lai iet un nopūš visus stiklus – labāk nekā “tagod” uz sienām bezjēdzīgi… un putniņi dzīvi :))

 3. Linda says:

  Man ienāca prātā – tā kā mājokļu departaments neko nedara lietas labā, bet putni mirst katru dienu, varbūt vajag uztaisīt nelielu akciju, sūtot vēstules departamenta direktoram ar jautājumu/aicinājumu rast risinājumus. Viens epasts varbūt neko nemainīs , bet 10 vai 100 gan varētu pabojāt dienu? Anatolijs Aļeksejenko – anatolijs.aleksejenko@riga.lv

  • Anita says:

   Linda!
   Daram tā! Es jau aizsūtīju.

  • Uldis Rudaks says:

   Vai tas ir īstais atbildīgais cilvēks, kuram uzbrukt? Viņš nesūtīs visus kaut kur pie kāda nākamā, aizbildinoties, ka tā nav viņa kompetence?
   Vai labāk nevajadzētu sarīkot masvieda akciju, tūkstošiem ļaužu dodoties uz tiem tiltiem un līmējot uz tiem stikliem visādus mājās nevajadzīgus plakātus? Vai Tu paliksi ar saviem saritinātajiem plakātiem mājās, kamēr mazie putniņi mirst? Es nopietni!

   • Anita says:

    Atbildēja:
    “Labdien!
    Paldies par informāciju!
    Jūsu jautājums ir pārsūtīts lēmuma pieņemšanai un risināšanai Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniekam A.Kļaviņam!
    Ar cieņu,
    A.Aļeksejenko”
    Iespējams, ka Kļaviņa kungs ir īstais?!
    Bet vispār masveida akcija būtu efektīvs gājiens!

  • Agnis says:

   20. augustā notiks Rīgas Domes Satiksmes departamenta vadības tikšanās ar ornitologiem par problēmas risinājumiem. Pēc tam skatīsimies, kas notiks.

 4. Anne says:

  Ari aizsūtīju!!

 5. Kristiāna says:

  Pievienojos Uldim! Kaut arī doma (mūsdienās, kad grūti pat savākties un aiziet pie pieminekļa puķes nolikt vai posties uz protesta akcijām, lai aizstāvētu savu neatkarību / tiesības / tautas lepnumu u.tml) ir mazliet utopiska, bet es labprāt būšu viens no cilvēkiem, kas stāvēs ar plakātu un aizstāvēs putnu dzīvības! Jāorganizējas – jādomā datums, vieta, laiks!

 6. Kristiāna says:

  Un, protams, esmu gatava arī krāsot, mālēties un līmēt. :D : )
  Biju mazliet pārpratusi domu, atvainojos.

 7. Agriic says:

  Kur ? un Kad ?

 8. Jā, ejam, vajag vienotu laiku vai izveidot to Facebookā kā pasākumu, noorganizēties visiem, lai tas notiek kā nākas!

  • Uldis Rudaks says:

   Es jau sonakt ķeršos klāt ar simbolisku mazumiņu – salasīju mājās nevajadzīgās uzlīmes un, kad pierims lietus un satumsīs, braukšu uzlīmēt uz tā stikla. Tas, protams, ir piliens jūrā, bet varbūt šīs nedaudzās uzlīmes kāda putna ceļu aizvirzīs prom no nāves jau rīt. Ceru, ka līdzīgi izdarīs vēl kāds. Es jau tviterī to aktīvi aģitēju. Tad Rīgas Domei noteikti nepatiks nesimetriski un haotiski ar visāda rakstura uzlīmēm nolīmētās tilta margas un viņi tās gluži vienkārši aizkrāsos vai aizlīmēs ar necaurspīdīgu plēvi. Manuprāt, vislabākais risinājums būtu tur patiešām ielaist grafiti māksliniekus, lai viņi tur izvēršas, bet paies laiks, kamēr pieņems šādu lēmumu, pēc tam sadomās uztaisīt konkursu šiem māksliniekiem, lai izlemju, kurš nebojās Rīgas tēlu, kas piešķirs finansējumu utt. Pa šo laiku aizies bojā vēl tūkstošiem putnu. Pagaidām kāda maza uzlīmīte arī līdzēs.

 9. Linda says:

  Uldi, katram savs. Kādam jāiet jāprotestē, kādam varbūt pašrocīgi jāuztaisa grafiti, kādam jāraksta raksti, kādam jāsūdzas departamentā. Kurš, starp citu, tā vienkarši nevarēs atrakstīties. Kas sanāk labāk, to jādara!

 10. Jēkabs says:

  Lai vai cik dziļi no sirds būtu šīs idejas, ir jādomā kas vairāk, jo tīri tehniski, polikarbonāta malas ir augstu un diezgan neaizsniedzamās vietās. Pietam iekšā nav gājēju ejas (posms pie skolas, skatīt arī augšējā foto) tā kā labas dabas gājiens var atdurties pret šķērsli. Ir jādomā kas cits, bet ir jārīkojas, instances, departamenti. Protams šeit tas viss notiek lēni un laika nav. Nelāga situācija, bet gribās palīdzēt. Dzīvoju netālu, garām eju katru otro dienu, teritoriju, situāciju pārzinu.

  • Liene says:

   Nu bildītēs izskatās, ka pa tiem dzelžiem var uzkāpt līdz līmējamai daļai. Viens no iespējamiem risinājumiem būtu uztaisīt akciju bērniem, mākslas skolu nometņu apmeklētājiem vai jebkuram, kurš to vēlas – sanākt kopā, no krāsainām līmplēvēm izgriezt ornamentus, zīmējumus, tauriņus nu vienalga, ko – un vienīgā saskaņojamā akcija būtu par uzlīmēšanas laiku un iespējām – varbūt, ja no atbildīgajiem būtu prasīts konrētā laikā ierobežot satiksmi (kaut vai naktī?) iespējams, atbilde neprasītu visu rudeni…

   • Jēkabs says:

    Skan labi un nemaz ne tik neiespējami. Satiksmi gan šaubos vai izdosies ierobežot, bet vēlas nakts stundas ir way to go. Es tikai par!

 11. Liene says:

  Ja būtu kaut jebkāda ziņa no “augšienes” par to, ka šāda līmēšanas pašdarbība tiks ja ne atbalstīta, tad vismaz atļauta, no savas puses varētu mēģināt uz izgriešanas darbiem sakūdīt Siguldas iedzīvotājus. (Siguldas tāpēc, ka te dzīvoju :))

 12. Pingback: Ornitologu ieteikumi putnu mirstības samazināšanai pret stikla virsmām |

 13. Pingback: Vairoga pārvada apsekošana, lai vienotos par risinājumiem pret putnu mirstību |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>