Vairoga pārvada apsekošana, lai vienotos par risinājumiem pret putnu mirstību

naivists

Tīkla/sieta iespējamie risinājumi uz Vairoga pārvada stikla vairogiem. Zaļais no kreisās puses ir celtniecības tīkls, bet uzreiz pa labi – melnais plastikāta siets. Foto: Krišs Rauhvargers (@naivists)

Vakar, 26. augustā, RD Satiksmes departamenta pārstāvji kopā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) ekspertiem apsekoja Vairoga pārvadu un novērtēja uzliktos paraugus uz stikla barjerām putnu aizsardzībai. Kopš iepriekšējās tikšanās pirms nedēļas RD Satiksmes departaments ir izskatījis dažādus tīklu/sietu risinājumus, kurus varētu izmantot stikla barjeru padarīšanai redzamu putniem. Galvenais, lai putni šo šķērsli pamanītu un tajā neiepītos, ja gadījumā tomēr sanāk sadursme. Pamatā tika izskatīti divi varianti, par kuriem vēl notiek diskusijas un paredzams, ka lēmums par labu kādam no variantiem tiks pieņemts ceturtdien, 29. augustā, kad arī Rīgas mērs Nils Ušakovs tiksies ar ornitologiem pie Vairoga pārvada plkst. 14.00.

1_no_apaksas

Skats uz variantiem no apakšas. Foto: Agnis Bušs

Apskatīsim piedāvātos variantus. Konceptuāli par „ātro” pagaidu risinājumu tika izvēlēts tīkls vai siets, ar kuru pārklāt stikla virsmu. Šajā gadījumā tīkla funkcija būtu, lai šķērslis būtu pamanāms, nevis amortizētu sadursmi. Uzreiz viens no variantiem jau iepriekšējā tikšanās reizē tika apskatīts celtniecības tīkls zaļā krāsā. Tas ir labi pamanāms un ar pietiekami mazu „acs” izmēru, lai putns tam nevarētu izlidot (vai censties izlidot) cauri, kā arī sapīšanās risks ir minimāls. Otrs variants tika piedāvāts plastikāta siets melnā krāsā ar lielākām „acīm”, taču arī biezākām līnijām. LOB eksperts Rolands Lebuss norādīja, ka, spriežot pēc literatūrā atrodamās informācijas, šāds risinājums varētu derēt, jo „acs” izmērs ir ap 2,5–3 cm, bet līniju biezums ap 0,4 cm (rekomendējamie attālumi starp līnijām ir 5 cm, ja līnijas biezums ir vismaz 2 cm, un 10 cm, ja līnijas biezums ir vismaz 5 cm; skat. ornitologu rekomendācijas). Tomēr šādi risinājumi vēl jāpapēta, jo jāņem vērā arī apkārtējās vides atspīdums stiklā. Putnus apdraud ne tikai stikls kā caurredzams objekts, bet arī kā virsma, kas atstaro apkārtējo vidi, piemēram, kokus, un putns domā, ka lido uz stiklā atspīdošu koku. Tāpēc ir svarīgi, lai tiktu novērstas abas bīstamās stikla īpašības – tīkls būtu jāliek no abām stikla pusēm. Ja jāizvēlas, tad, protams, pirmkārt virsma jānoklāj no ārpuses, no kurienes ir lielāka putnu kustība. Arī tikai no ārpuses noklāta virsma dotu efektu iekšpusē un mirstība samazinātos.

2_no_augsas  3_no_augsas
Skats uz tīkla/sieta variantiem no Vairoga pārvada brauktuves puses. Labajā attēlā var redzēt, ka melnais siets
ir uzlikts tikai no ārpuses un stiklā redzams atspulgs, kas arī var ietekmēt putnu mirstību. Foto: Agnis Bušs

No cilvēka viedokļa piemērotāks risinājums būtu otrais variants ar melno plastikāta sietu, jo tas ir gan estētiskāk, gan arī saglabājas iespēja vērot ainavu brauciena laikā pār pārvadu. Turklāt, lai arī otrais variants izmaksātu dārgāk, tas, iespējams, varētu kalpot ilgtermiņā.

Fotoattēls0547 Fotoattēls0549
Zem Vairoga pārvada atrastās dižraibā dzeņa paliekas un uz pārvada atrastais lielās zīlītes līķis.
Foto: Agnis Bušs

Šīs problēmas risinājuma vajadzību apstiprināja arī šis pārvada apmeklējums. Lai arī mērķis bija tikai novērtēt iespējamos risinājumus, paejot tikai pārdesmit metru tālāk, tika atrasti putnu līķi gan zem pārvada, gan uz pārvada. Zem pārvada tika atrastas dižraibā dzeņa paliekas, kuru kāds plēsējs (iespējams kaķis) notiesājis, bet uz pārvada – lielās zīlītes līķis. Dižraibā dzeņa paliekas apstiprina, ka reālais bojā gājušo putnu skaits ir lielāks nekā atrasto. Savukārt lielā zīlīte uz pārvada apstiprina, ka stikls jāpadara redzams arī no pārvada brauktuves puses.  Iepriekš tika atrasti 48 putnu līķi no 18 sugām.

Vairoga_parvads_ban_640

Jāpiebilst, ka caurredzamu objektu izmantošana attīstītajās Eiropas valstīs nav izplatīta prakse un pārsvarā tiek izmantoti dažādi necaurspīdīgi skaņu slāpējošie vairogi pie līdzīgiem objektiem. Ja mēs vēlamies, lai no šādiem pārvadiem ir iespēja vērot ainavu, tad ir jāņem vērā arī citu dzīvo būtņu prasības.

Agnis Bušs, agnis@putnidaba.lv

This entry was posted in Putnu mirstība. Bookmark the permalink.

One Response to Vairoga pārvada apsekošana, lai vienotos par risinājumiem pret putnu mirstību

  1. Pingback: Turpinās putnu masveida mirstība uz Vairoga pārvada |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>